Günlük Olarak Ne Kadar Protein Tüketilmelidir?

günlük protein ihtiyacı

Vücut geliştirme sporuna başlayan bir çok kişi tarafından “Kas gelişimini en üst düzeye çıkarmak için ne kadar protein tüketmeliyim?” sorusu akıllarında soru işareti olarak kalmaktadır.

Aslında protein tüketimine bakmak gerekirse amaç öncelikle kas protein sentezini harekete geçirmektedir.  Antreman sonrasında, kas protein sentezi yükselir ve hücreler amino asit alımı için hazırlanır. Bu aşamada gerçekleşen besin tüketimleri kas gelişimine doğrudan etkileyecektir.

Peki kas büyümesini en üst düzeye çıkarmak için günlük ne kadar protein tüketilmeli? Birincisi, kas protein sentezini en üst düzeye çıkarmak için aşırı protein tüketilmesi kas büyümesini hızlandırmaz.  Sizlere kas geliştirmek için aşırı protein tüketilmesini söylen insanlar yanıldılar.

Bilim göstermiştir ki proteinin içerdiği fazla kaloriler vücut yağı olarak saklanmaz, aynı zamanda kas büyümesinide ekstra katkı sağlamazlar. Vücudunuzu steroid ile arttırılmış bir anabolik duruma getirmediğiniz sürece, kas kazanımları genetik sisteminizin sağlayacağı imkanlardan daha hızlı bir şekilde arttırmanın herhangi bir yolu yoktur.

Aşırı protein tüketerek kas büyümesini zorlayamazsınız. Antremanlar vücudunuzu tepkiye sokması durumunda protein alımı yeterliyse vücudunuzun izin verdiği kadar büyüyebilir.

Kas büyümesini hızlandırmak için bir kısayol yok ancak, en üst düzeye çıkarmak için protein alımı konusunda bazı optimal yollar vardır.

  • Gün içinde en az vücut ağırlığınız kilogram başına 1 gram tüketmelisiniz.
  • Antreman sonrası 40 gram whey protein tüketimi kas protein sentezini en üst düzeye çıkaracaktır.
  • Gece uyumadan önce kazein içeren yavaş sindirilen protein tüketimi kas protein sentezini gece boyunca yükseltmek için iyi bir yoldur.

 

Gün İçinde Nasıl Tüketilmeli?

Her öğünde yaklaşık olarak 30-40 gram protein tüketmek maksimum avantajı sağlayacaktır. Daha açık şekilde açıklayacak olursam, antreman sonrasında alınacak 40 gram whey protein ve uyumadan önce alınacak 20-40 gram kazein proteinin kas gelişimine çok büyük faydası olacaktır. Her ne kadar konumuz protein olsa da vücudunuzun günlük kalori ihtiyacını karşılamadığınız sürece kas gelişimi sağlayamayacağınızı unutmayın !

 

Kaçırmamanız Gereken Makale: Protein Nedir?

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir