Antreman Öncesi Isınmanın Önemi

ısınmanın önemi

Antreman öncesi ısındınız mı? Çoğu sporcu için kademeli olarak ısınma gerçek faydalara sahiptir ve daha yoğun antremanlara vücudu hazırlamaya yardımcı olur. Tam bir ısınma, çalışan kasın kan akışını arttırır ve bu da kas sertliğinin azalmasına, sakatlık riskinin azalmasına ve sıklıkla performansın artmasına neden olur. Isınmanın ek faydaları arasında, aşırı antreman için fizyolojik ve psikolojik hazırlık yer alır.

Isınmanın Vücuda Faydaları

 • Artan Kas Sıcaklığı
  Sıcaklık, ısınma rutininde kullanılan kaslar içinde artar. Isınmış bir kas hem daha kuvvetli bir şekilde büzülür ve daha çabuk rahatlar. Bu sayede hem hız hem de güç arttırılabilir. Ayrıca, bir kasın aşırı yüklenme ve yaralanmaya neden olma olasılığı çok daha azdır.
 • Vücut Sıcaklığı
  Vücut sıcaklığının artması aynı zamanda gerginlik riskini azaltarak, kas esnekliğini geliştir.
 • Kan Damarları Genişler
  Bu, kan akışına karşı direnci ve kalpteki stresi azaltır.
 • Verimli Soğutma
  Vücuttaki ısı yayma mekanizmalarını aktif hale getirerek(etkili terleme), bir atlet verimli bir şekilde soğutabilir.
 • Kan Sıcaklığı
  Kandaki sıcaklık kasların içinde hareket ederken kan sıcaklığı yükseldikçe, oksijenin hemoglobine bağlanması zayıflar ve bu nedenle oksijen, çalışılan kaslara daha kolay ulaşabilir ve bu da dayanıklılığı arttırabilir.
 • Hareket Aralığı
  Bir eklem çevresindeki hareket aralığını arttırır.
 • Hormonal Değişimler
  Vücut enerji üretimini düzenleyen çeşitli hormonların üretimini arttırır. Isınma sırasında, bu hormon dengesi enerji üretimi için daha fazla karbonhidrat ve yağ asidini tüketir.
 • Zihinsel Hazırlık
  Isınma, zihni temizleyerek odaklanmayı, becerileri ve stratejiyi gözden geçirerek bir olaya zihinsel olarak hazırlanmak için de iyi bir zamandır. Pozitif görüntüler sporcuyu rahatlatabilir ve konsantrasyon oluşturabilir.

Belirli bir sporun yoğunluğunu kademeli olarak arttırmak için ısınmak şarttır. Örnek vermek gerekirse koşucular için kısa süre hareket etmek veya tüm kas liflerini çalıştırmak için rutine birkaç sprint eklemek olabilir. Yoğun bir antreman yapacak olan kişiler için esneme hareketleri faydalı olacaktır. Soğuk bir kasın antreman esnasında, gerilmesi çekme ve yırtılmadan kaynaklanan sakatlık riskini arttırabilir. Mükemmel ısınma işleminin sadece uygulama, deneme ve deneyim ile gelebilen çok bireysel bir süreç olduğunu unutmayın. Sizin için en iyi olanı buluncaya kadar çeşitli yoğunluklarda çeşitli şekillerde ısınmayı deneyin.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir